2010-11 Buccaneer Sailing Schedule
Date | Opponent | Notes | Time | Results | Links |
---|---|---|---|---|---|
September | |||||
Sat. 11 | Maine Maritime Penobscot Bay Open | Final | 15th of 18 Teams | ||
Sun. 12 | Maine Maritime Penobscot Bay Open | Final | 15th of 18 Teams | ||
Sat. 25 | New Hampshire Chris Loder Trophy | Final | 11th of 19 Teams | ||
Rhode Island Salt Pond Invitational | Final | 10th of 18 Teams | |||
Sun. 26 | New Hampshire Chris Loder Trophy | Final | 11th of 19 Teams | ||
Rhode Island Salt Pond Invitational | Final | 10th of 18 Teams | |||
October | |||||
Sat. 2 | MIT Smith Trophy | Final | 20th of 26 Teams | ||
Bowdoin Hewitt Trophy | Final | Fifth of Nine Teams | |||
Sun. 3 | MIT Smith Trophy | Final | 20th of 26 Teams | ||
Bowdoin Hewitt Trophy | Final | Fifth of Nine Teams | |||
Sat. 9 | Storm Trysail | 2nd, 3rd of 15 Teams | |||
Sat. 16 | Great Herring Pond Open | Final | Fourth of 16 Teams | ||
Sun. 17 | Great Herring Pond Open | Final | Fourth of 16 Teams | ||
Fri. 22 | Navy MacMillan Cup | Final | Fifth of 10 Teams | ||
Sat. 23 | Navy MacMillan Cup | Final | Fifth of 10 Teams | ||
Sun. 24 | Navy MacMillan Cup | Final | Fifth of 10 Teams | ||
Sat. 30 | Nickerson Trophy | Final | Sixth of 15 Teams | ||
Sun. 31 | Nickerson Trophy | Final | Sixth of 15 Teams | ||
November | |||||
Fri. 5 | Navy John F. Kennedy Cup | Final | Fifth of 12 Teams | ||
Sat. 6 | Navy John F. Kennedy Cup | Final | Fifth of 12 Teams | ||
Sun. 7 | Navy John F. Kennedy Cup | Final | Fifth of 12 Teams | ||
March | |||||
Sat. 19 | Salve Regina Veitor Trophy | 9:30 am | |||
Boston College Central Series One | 9:30 am | ||||
Sun. 20 | Salve Regina Veitor Trophy | 9:30 am | |||
Boston College Central Series One | 9:30 am | ||||
Sat. 26 | MIT Boston Dinghy Club Cup | 9:30 am | |||
Salve Regina Southern Series Two | 9:30 am | ||||
Sun. 27 | MIT Boston Dinghy Club Cup | 9:30 am | |||
Salve Regina Southern Series Two | 9:30 am | ||||
Providence Team Racing Series Three | 9:30 am | ||||
April | |||||
Sat. 2 | Tufts Mystic Lake Invitational | 9:30 am | |||
Boston University Trophy | 10:30 am | ||||
Sun. 3 | Tufts Mystic Lake Invitational | 9:30 am | |||
Boston University Trophy | 10:30 am | ||||
UConn Tyrell Trophy | 9:30 am | ||||
Sat. 9 | New England Dinghy Tournament | 9:30 am | 4th of 13 Teams | ||
Admiral Alymer's Trophy | 9:30 am | 13th of 14 Teams | |||
Sun. 10 | New England Dinghy Tournament | 9:30 am | 4th of 13 Teams | ||
Admiral Alymer's Trophy | 9:30 am | 13th of 14 Teams | |||
Sat. 16 | New England Dinghy Championships | 9:30 am | |||
Boston University Oberg Trophy | 10:30 am | ||||
Brandeis Invitational | 9:30 am | ||||
Sun. 17 | New England Dinghy Championships | 9:30 am | |||
Boston University Oberg Trophy | 10:30 am | ||||
Tufts Gibb Trophy | 9:30 am | ||||
Sat. 23 | UNH Priddy Trophy | 9:30 am | |||
Salve Regina O'Toole Trophy | 9:30 am | ||||
Sun. 24 | UNH Priddy Trophy | 9:30 am | |||
Rhode Island Salt Pond Invitational | 9:30 am | ||||
Sat. 30 | Salve Regina Southern Series Seven | 9:30 am | |||
MIT Geiger Trophy | 11:00 am | ||||
May | |||||
Sun. 1 | Salve Regina Southern Series Seven | 9:30 am |
Home events in bold